SLÁNSKÉ NOVINY

Jak interpretovat preferenční hlasy

2018-10-11 17:54:08, - redakce

Často se někteří straničtí kandidáti chlubí tím, kolik získali preferenčních hlasů.

Ovšem uvádět absolutní číslo z volebních výsledků a brát jej jako pořadí nějaké oblíbenosti u voličů je značně zavádějící. Celkový počet hlasů daného kandidáta se skládá především z hlasů pro volební stranu a teprve jako určitá nadstavba také z individuální (= preferenčních) hlasů pro daného jednotlivce.
Je obtížné zjistit, kolik přesně opravdu preferenčních hlasů daný jednotlivec obdržel. Ale určité srovnání můžeme získat, když vyjdeme  z dalšího uváděného čísla ve volebních výsledcích - průměrného počtu hlasů pro danou volební stranu. Pak můžeme již snadno zjistit kolik hlasů navíc nad tento stranický průměr daný kandidát získal. A to už jistě bude údaj mnohem lépe vystihující onu "preferenci" dané politické osobnosti. 

Pro zajímavost či srovnání jsem vybral z každé volební strany jejího volebního lídra a dále pak tu osobnost, která získala nejvíce individuálních hlasů na dané kandidátce. Výsledné pořadí nám pak může naznačit určitou "popularitu" slánských komunálních politiků.Pořadí Kandidát (volební strana)   preferenční hlasy

1.        M. Hrabánek (1. ODS)        452
2.        M. Matoušková (11. OMS)   447
3.        J.  Hůla (1. Svobodní)         398 
4.        M. Grohmann (1. USZ)        391
5.        P. Rubík (4. ODS)               358
6.        V. Kulich (7. KDU)              333
7.        J. Širc (6. KDU)                  291
8.        J. Heřman (2. USZ)            283
9.        L.Peška (1. Naše město)     261
10.      J. Chyský (2. Svobodní)      258
11.      P. Bartoníček (1. OMS)       231
12.      M. Kozelka (6. ANO)           151
13.      M. Cílek (3. Naše město)     126
14.      I. Slánský (1. SPD)             120
15.      P. Zálom (1. ČSSD)             114
16.      D. Koryta (2. ČSSD)             89
17.      R. Vondráček (1. ANO)         88
18.      K. Lev (2. SPD)                    19


S přihlédnutím k tomu, že na jeden zastupitelský mandát bylo ve Slaném třeba kolem 4000 hlasů pro volební stranu je zřejmé, že preferenční (nebo přesněji "individuální")  hlasy jednotlivce k volebnímu úspěchu dané strany nestačí. Příkladem jsou kandidáti KDU-ČSL, kteří se umístili v tomto pořadí hodně vysoko, ale celkově dopadla tato strana jako druhá nejhorší (osmá z devíti kandidujících - obskurní Korunu českou s jediným kandidátem neuvádím). A naopak, vcelku bez velkého progresu popularity dopadli kandidáti ANO - lídr kandidátky, pan Vondráček, obsadil až předposlední místo. Ale celkově tato strana obsadila druhé místo. Z toho je zřejmé, že i slánští občané volí ANO bez ohledu na to, jaké osoby jsou na kandidátce zařazeny.L.Peška