Slánská politická scéna - ODS

ODS

(k 1.9.2014):
Místní ODS ve Slaném se pro řadu neshod mezi jejími členy rozštěpila a pro komunální volby 2014 tak kandidují členové ODS ve Slaném jak na kandidátce ODS, tak i na kandidátce OMS (Občané města Slaného).

(k 1.1.2014):
Po úmrtí dlouholetého předsedy ODS ve Slaném, dr. Rubíka, se v místním sdružení rozhořel vnitrostranický boj o další vedení této partaje. Ortodoxní frakce, kterou zastupují především pan Schneider a pan Vávra, soupeří o moc s poněkud realističtější skupinou kolem pana Kunsta a Bartoníčka.
ODS si udržuje dominantní postavení v městské radě, kde stále drží 5 z 9 míst. V současné době však de facto tato strana, resp. její představitelé, již městu nic nenabízí, jen se formou pasivní rezistence snaží zabránit nevyhnutelným změnám, které po 20 letech vlády jedné strany ve Slaném nutně musí přijít.

(k 1.1.2010)
Místní organizace ODS ve Slaném má kolem 30 členů. Předsedou místního sdružení je RNDr. Ivo Rubík.
V poslední době je poznamenána odchodem některých členů. Ze známějších osob to v roce 2010 jsou např. právník a člen Rady města JUDr.Tomáš Richtr, který přestoupil do kladenské organizace ODS, bývalý starosta města, Ladislav Čepelák, z ODS vystoupil a přešel do TOP 09, předseda slánského fotbalového oddílu, pan Zdeněk Hořejší z ODS vystoupil a organizuje pro komunální volby skupinu sportovních funkcionářů.
Ve vedení města zasedají kromě starosty Ivo Rubíka i Pavel Bartoníček (místostarosta) a Tomáš Richtr, člen rady města.
Pavel Bartoníček je znám též jako obdivovatel a aktivní propagátor činů bratří Mašínů (vrahů několika českých občanů v 50. letech).
V komunálních volbách v roce 2006 získala ODS v městském zastupitelstvu 13 z celkového počtu 27 mandátů.

Co všechno slánská ODS slibovala občanům ve Slaném v komunálních volbách v roce 2006?
Stručný výčet nesplněných slibů dle volebního programu ODS pro komunální volby 2006 - 2010:
- rekonstrukce Vinařického ulice, Kostelního náměstí a Soukenické ulice
- rekonstrukce Masarykova náměstí
- revitalizace historického středu města
- přestavba bývalého kina Grandu na sportovní centrum, včetně nové pasáže
- výstavba Slaný-Ovčáry (podporujeme změnu územního plánu tak, aby investor mohl realizovat svoji vizi výstavby obytné čtvrti v hodnotě 1,5 miliardy Kč)
- výstavba bytů a domů na Slavoji
- rozšíření ČOV (možný začátek realizace této akce v roce 2008)
- využití zbývajících budov v bývalých kasárnách
- přetvoření areálu Technických služeb v Nosačické ulici na bytovou zónu a park
- přetvoření areálu Technických služeb v Nejtkově ulici na Domov důchodců a zázemí pro Galerii V.V.Štecha v barokní sýpce
- severní obchvat města (po letech dřiny a úsilí stojí město před cílem; stavební povolení by mělo být získáno na jaře 2007)
- parkovací dům Dolíky
- rozšíření průchodu pod viaduktem Smečenská (je reálné, aby na jaře 2007 bylo získáno konečně stavební povolení)
- čtyřproudová komunikace do Lotouše
- lesopark Háje - přestavba, krajinná alej
- revitalizace parku mezi vilou Praga a Mexikem
- cyklostezky
- Galerie V.V. Štecha v barokní sýpce
- rekonstrukce budovy Hudební školy

Seznam nesplněných slibů ODS je opravdu úctyhodný. Jen málokterá strana dokázala ve Slaném toho tolik naslibovat a tak málo splnit. Přesněji řečeno, žádná politická strana neobelhala voliče v tolika věcech, jako slánská ODS. Přitom, na rozdíl od jiných stran, měla všechny předpoklady své sliby dané voličům plnit - naprostou převahu v zastupitelstvu, post starosty a jeho zástupce. Pro starostu Rubíka a jeho spolustraníky věru platí ono pověstné rčení: "Nikdo vám toho nemůže dát tolik, kolik já dokážu slíbit!"