SLÁNSKÉ NOVINY

Jak to chodec ve Slaném nemá lehké a s kočárkem vůbec

2018-09-29 21:04:52, tým tým

O napsání článku na podobné téma jsem uvažoval již mnohokrát, ale tuto problematiku jsem odsouval trochu "na vedlejší kolej". Až nyní, co jsem se stal otcem a začal po městě jezdit s kočárkem, jsem si uvědomil důležitost této věci. Poslední pomyslnou kapkou bylo, když jsem viděl volební plakát, kde se starosta města chvástá kvalitou chodníků. 

Pokud jste prostý chodec, tak ve Slaném velké problémy řešit nemusíte. Nemalý problém nastává, pokud se do města vypravíte s kočárkem. Až v té chvíli si uvědomíte obrovskou absenci sjezdů a nájezdů na chodník, rozumně umístěných přechodů, špatně zaparkovaných automobilů a podobně. Prošel jsem si centrum města a sepsal si problémy, kterým jako "řidič" kočárků musíte čelit. Představme si, že bydlíme v ulici Všehlušická chceme jít do obchodního domu na dolíkách. Vyrazíme z domu a chceme jít do ulice Záfortenská a první problém - město nám udělalo krásné nové schody, trvalo mu to celý měsíc, než byly hotové (a pět let havarijního stavu), ale nájezd pro kočárek chybí. Toto místo tedy obcházíme. Procházíme Wilsonovou ulicí a "u sportky"  a chceme přejít. Nic ovšem nevidíme, protože tam stojí zaparkované auto přímo v křižovatce. Po chvíli čekání, až si budeme jistí, že nic nejede, tak jdeme dále. V ulici Stehlíkova chceme přejít, ale nikde není sjezd z chodníku, ani přechod. Přejdeme tedy kousek dál u ulice Vepřkova. Tam sice jsou schody, které mají nájezd na kočár, ale v šíleném úhlu a navíc je nájezd úzký, musíme tedy ještě dál. Projdeme přes Navrátilovu, přes "pankpark" a tunelem. Přes celá "skalka" opět žádné nájezdy na chodníky, žádné přechody nic. Cesta zpět to samé.

Jít přes Slaný skutečně není jednoduché a město s tímto vedením zřejmě nemá zájem na tom, aby tomu bylo jinak. Sám jsem řešil s dopravním odborem vybudování přechodu v ulici Záfortenská, kde do letošního roku žádný přechod nebyl. V říjnu 2017 jsem to začal řešit, v lednu 2018 mi bylo sděleno, že realizace proběhne a v dubnu 2018 jsem se konečně dočkal.

Celá tato věc se netýká jen matek a otců s kočárky, stejný problém musí řešit také osoby, které jsou upoutány na vozík.

A ptám se - to je skutečně takový problém vybudovat nájezdy na chodníky? Nebo jen není zájem?

Jan Machálek